ODTÜ Tanıtım CD


Kampüste Yaşam


ODTÜ’de Öğrenci Olmak Güzeldir

ODTÜ yerleşkesi, Ankara’da, büyük bir bölümü orman olan 45 km2 arazi içerisinde kurulmuştur.

Şehir merkezine 7 km uzaklıkta olan yerleşke, öğrencilerin tüm gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.

 

ODTU Haritası (PDF)

 

Barınma

ODTÜ yerleşkesinde 2’si özel (EBİ 1, EBİ2) olmak üzere toplam 18 yurt bulunmaktadır. Yurtların yatak kapasitesi 7 bine  akındır. Tüm öğrenciler puanlama sistemine göre yurtlara başvuru yapabilir; ancak Ankara dışından gelen öğrencilere  öncelik tanınır. Yurtta kalma süresi normal öğrenim süresini bir yıl aşabilir. Yurt binalarında 24 saat açık bilgisayar  Laboratuarları, çalışma salonları, çizim odaları, TV salonu, kantin, modern donanımlı mutfaklar bulunmaktadır. Tüm  yurtlarda çamaşır ve kurutma makineleri ile ütüler ücretsiz olarak kullanılabilir.

 

Yeme İçme

ODTÜ kafeteryasında hafta içi öğle ve akşam olmak üzere iki kez seçeneksiz yemek çıkar. Kafeterya binasının alt  katında bulunan Kafeterya Kafe’de ise seçenekli yemek almak olanağı vardır. Yerleşkede bulunan çarşı bölgesindeki alışveriş merkezinde de değişik seçenekte yemek sunan restoranlar bulunmaktadır. Yurt ve bölüm kantinlerinde de sıcak veya soğuk yemek bulunur. Bu seçenekler dışında, öğrenciler, çarşı bölgesindeki marketten malzeme temin ederek yurt mutfaklarında kendi yemeklerini hazırlayabilirler.

 

Ulaşım

ODTÜ’den şehir merkezine ve değişik semtlere toplu taşım araçlarıyla (belediye ve özel halk otobüsü ve dolmuş) ve taksilerle ulaşım olanaklıdır. Günde dört kez ODTÜ’den şehirlerarası terminale ücretsiz ring servisleri yapılır. Belediye’ye ait EGO otobüsleri gün içerisinde düzenli olarak; sabah ve akşam saatlerinde de tüm semtlere sefer yapar. Ulus, Kızılay ve Ayrancı semtlerine ayrıca dolmuş seferleri de yapılmaktadır.

 

ODTÜ’de yurt ve kafeterya ücretlerinde eğitim öğretim yılı başlarken yeni düzenleme yapılır. Bu konuda ayrıntılı bilgi aşağıdaki adreslerden alınabilir:

http://yurtlar.metu.edu.tr

http://kafeterya.metu.edu.tr/

 

Yurt Oda Olanakları ve Fiyatları (PDF)

Yurt Oda Olanakları ve Fiyatları (JPG)