ODTÜ Tanıtım CD


Uluslararası Üniversite


ULUSLARARASI ÜNİVERSİTE


Uluslararası Üniversiteler Sıralamalarında “Üst Grup”ta

Times Higher Education, QS, Webometrics, HEEACT, URAP ve Leiden kuruluşlarının gerçekleştirdiği dünya üniversiteleri sıralamalarında ODTÜ, tüm değerlendirmelerde “üst grup” olarak belirlenen dünya üniversiteleri arasında yer alan tek Türk üniversitesidir.

 

Uluslararası Projelerde Lider

Türkiye’nin yer aldığı Avrupa Birliği projelerinin 1/3’ü ODTÜ tarafından yürütülüyor. ODTÜ bünyesinde gerçekleştirilen 91 Avrupa Birliği (AB) projesinin toplam bütçesi 284 Milyon Avro’dur.

 

Geniş Uluslararası Öğrenciler Yelpazesi

Yurt dışındaki tanınırlığın bir yansıması olarak, 94 ülkeden 1800’ün üzerinde uluslararası öğrenci ODTÜ’de öğrenim görmektedir. Her yıl yaklaşık 1.000 yeni uluslararası öğrenci ODTÜ’ye başvuru yapmaktadır. Uluslararası Ortak Programlar ODTÜ, lisans öğrencilerine, ABD üniversiteleri ile birlikte yürütülen 4 farklı lisans programı; yüksek lisans ve doktora öğrencilerine ise ABD ve AB üniversiteleri ile ortak yürütülen 18 farklı program ile uluslararası eğitim olanağı sağlıyor.

 

Uluslararası Lisans Programları


• İngilizce Öğretmenliği, ODTÜ-SUNY New Paltz


• İşletme, ODTÜ-SUNY Binghamton


• İşletme, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu-SUNY New Paltz


• Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler, ODTÜ-SUNY Binghamton

 

Erasmus ve Erasmus-Mundus programları çerçevesinde 190'ın üzerinde protokol imzalanmıştır.

 

Uluslararası Akreditasyon

Eğitimde kalitenin en önemli göstergelerinden biri uluslararası akreditasyondur. Bu çerçevede ODTÜ, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, tüm mühendislik bölümlerine 1994 yılında ABET sertifikası almıştır. Bu çalışma, ABET 2000 ve ABET 2010 sertifikaları ile sürdürülmüştür.